Rüyada Cenneti Görmek

Rüyada cenneti görmek, rüya sahibi için umut ettiği, hayalini kurduğu emellere ulaşacağını işaret eder. Kişinin mutlu olacağı haberler alacağına, rahatlığa, huzura ve ferahlığa erişeceğine delalet eder. Aynı zamanda cennet görmek camiye, zikir meclisine, hacca, cihada, salih amellere, gerçek ilme de yorumlanır.
Îbni Kesir e göre: rüyasında kendisine “cennete gireceksin” denildiğini gören kimse, dünyada bilgi ve ilim sahibi olur. Rüyada Cennete gülerek girdiğini görmek, Allah i (C.C.) çok, çok anmaya delalet der. Kendisini cennet bahçelerinde dolaşıyor görmek, ferahlık ve sevince; cennet meyvelerini ağaçlarından kopararak yediğini görmek, halk içinde sevilen bir kişi olduğuna; cennetin suyundan, şerbetlerinden avuçlan ile alıp içtiğini görmek, dünyanın her türlü nimetinden faydalanacağına işarettir.
Cabir’ül-Magribi’ye göre; rüyasında cenneti gören, son derece feraha ve bolluğa kavuşur. Yüksek bir yerde bulunduğunu ve orasının cennet olduğunu sanan kişi, bir bilgine veya zengin birine arkadaşlık eder.
Rüyada cennet bahçesi görmek, rüya sahibi için rızkın genişliğine, hane içindeki nimetin bolluğuna delalet eder. Rüya sahibinin evinde bin bir çeşit nimet olacağı ve bu bolluğun hayatı boyunca devam edeceğine alamet edilir.
Rüyada cennetten kovulmak, cennetten kovulduğunu görmek, Âdem (a.s.)’in hikayesinden ötürü fakirliğe giriftar olmasına işaret eder. Rüya sahibinin imtihanlara tabii tutulacağına tabir edilir.
Rüyada cennetin köşklerine girdiğini görmek, yüksek rütbe elde etmeye, iftihar edilecek ise girmeye, genişlik ve zenginliğe ve güzel akıbete işaret eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir